Wczytuję dane...

Podstawowe parametry soczewek kontaktowych

Podstawowe informacje o parametrach soczewek kontaktowych.

Stopień uwodnienia – czyli zawartość wody w materiale, z którego zrobione są soczewki. Mieści się w przedziale 38-74% dla różnych rodzajów soczewek.
Im większy stopień uwodnienia, tym większa przepuszczalność tlenu (Dk) przez soczewki

Tlenoprzepuszczalność/gazoprzepuszczalność – bardzo ważny parametr, gdyż gałka oczna korzysta tylko z tlenu zawartego w powietrzu. Ilość tlenu dostarczanego przez soczewkę oznacza się parametrem Dk/t, gdzie t jest grubością soczewki. Przyjęło się, że im wyższe uwodnienie soczewki i cieńszy materiał, tym więcej tlenu dostarczane jest do rogówki. Należy jednak pamiętać, że im większe uwodnienie materiału, tym łatwiej soczekwa traci kształt i jest bardziej wiotkia, co utrudnia jej założenie i utrzymanie soczewki na oku. Dlatego też oba parametry: stopień uwodnienia i grubość soczewki (uzależniona również od rodzaju materiału) muszą być optymalnie dobrane, aby soczewka spełniała wymogi zdrowotne. Najnowsze badania naukowe zalecają 125 Dk/t jako bezpieczne minimum.

Moc sferyczna – to podstawowy parametr soczewki. Dla soczewek sferycznych (jednoogniskowych) podaje się moc sferyczną (PWR). Osoby dotychczas noszące okulary o mocy powyżej ± 4,0 D (dioptrie) zwykle potrzebują soczewek kontaktowych o nieco innej mocy, co weryfikuje lekarz okulista.  Różnica ta wynika z różnicy odległości między okiem a okularami, któraz zwykle wynosi od 10 do 16 mm w porównaniu do odległości między okiem a soczewką kontaktową wynoszącej 0 mm. W związku z tym osoby nadwzroczne potrzebują soczewek kontaktowych o mocy wyższej niż w okularach, a osoby krótkowzroczne soczewek o mocy niższej niż w okularach.

Dla soczewek torycznych (cylindrycznych) stosowanych do korekcji astygmatyzmu podawana jest obok mocy sferycznej dodatkowo moc cylindryczna (CYL) i oś cylindra (AXE). Tak więc soczewki toryczne charakteryzujące się tym, że mają różne moce w dwóch prostopadłych do siebie przekrojach soczewki opisuje moc sferyczna (PWR), oraz moc cylindryczna (CYL) będąca różnicą między mocą sferyczną, a mocą w drugim przekroju. Kolejnym parametrem opisującym soczewki toryczne jest oś cylindra (AXE) określająca położenie geometryczne mocy sferycznej.

Promień krzywizny (BC) – kolejny ważny parametr.

Wartość BC mówi o geometrii powierzchni wewnętrznej soczewki, która bezpośrednio styka się z okiem (poprzez rogówkę). Dobierając soczewki należy zadbać, by soczewka w miarę swobodnie poruszała się po powierzchni oka. Zbyt ciasna soczewka może uniemożliwić przepływ łez między rogówką a soczewką, co jest ważne dla prawidłowej
higieny oka (wypłukiwanie zanieczyszczeń)


Średnica soczewki (DIA)
– musi być dostatecznie duża aby soczewka przykryła rogówkę.


Powyższe parametry państwa soczewek kontaktowych są określane podczas wizyty u okulisty. Prosimy nie "dobierać" soczewek samemu, gdyż grozi to komplikacjami zdrowotnymi.