Wczytuję dane...

Soczewki toryczne

Sortuj według:
Wyświetl po produktów


Astygmatyzn - zwany też niezbornością oka - jest jedną z trzech najczęściej występujących wad wzroku. Przyjmuje się, że prawie każdy ma pewnien stopień astygmatyzmu, często od urodzenia i jego poziom może się nie zmieniać.

W zdowym oku promienie świetlne wpadające do oka skupiają się w jednym miejscu na siatkówce dając osty obraz obserwowanego przedmiotu. Astygmatyzm jest wadą polegającą na różnym załamaniu promieni świetlnych przez płaszczyzny łamiące rogówki. W efekcie wpadające do oka równoległe promienie nie mają jednego ogniska i wytwarzają na osi optycznej wiele różnych obrazów. Osoba z astygmatyzmem widzi obserwowane przedmioty niewyraźnie, jakby zamazane, przez mgłę.

Główną przyczyną tej wady wzroku jest zniekształcenie promienia bądź nierówności w powierzchni rogówki. Rozróżniamy dwa rodzaje astygmatyzmu: regularny i nieregularny. W pierwszym przypadku promień w płaszczyźnie poziomej różni się długością od tego w płaszczyźnie pionowej. Rogówka ma kształt piłki do rugby lub jaja, a w takiej sytuacji wpadające promienie skupiają się w dwóch miejscach (dwie ogniskowe). Astygmatyzm nieregularny może być spowodowany bliznami pourazowymi, poapalnymi lub zwyrodnieniem rogówki. W takim wypadku przebieg promieni padających na rogówkę jest zakłócony poprzez jej nierówną powierzchnię, a one same skupiają się w więcej niż dwóch punktach (zwielokrotniona liczba ogniskowych).